CLA jeb konjugētā linolskābe
CLA (conjugated linoleic acid jeb konjugētā linolskābe) lietojot kopā ar sabalansētu uzturu un rūpīgi izstrādātu treniņu plānu, tā ne tikai samazina organisma tauku saturu, bet arī palielina muskuļu spēku un fizisko izturību.
CLA ir saistīta ar omega-6 taukskābēm – vienu no diviem vielmaiņā svarīgo taukskābju veidiem, kuras palīdz organismam paaugstināt metabolisma intensitāti, uzlabo imūnsistēmu, kā arī palīdz uzturēt veselīgu holesterīna līmeni. CLA ir atrodama piena produktos un dzīvnieku taukos, tostarp liellopu, jēra gaļā, pilnpienā, kā arī olās, taču cilvēka organisms to sintezēt nespēj.
Kā CLA darbojas
CLA ķermeņa tauku īpatsvaru samazina, paātrinot bazālo vielmaiņas intensitāti jeb pamatmaiņu. Citiem vārdiem sakot, tā palīdz organismam uzņemto pārtiku efektīvāk pārveidot enerģijā. CLA nesamazina ķermeņa svaru kā tādu, bet gan tā neļauj mazai tauku šūnai kļūt lielākai. Rezultātā var tikt ietekmēta ķermeņa tauku un muskuļu masas attiecība.
Ieguvumi no CLA lietošanas ir muskuļu spēka un fiziskās izturības palielinājums, CLA var ietekmēt arī atsevišķu saslimšanu attīstību un gaitu. Sievietēm ar paaugstinātu CLA klātbūtni organisma audos novēro salīdzinoši mazāku krūšu vēža gadījumu. CLA tiek saistīta arī ar uzlabotu imūnsistēmas darbību, kā arī sirds-asinsrites slimību, 2. tipa cukura diabēta, osteoporozes un pat alerģiju samazinājumu.
Kam CLA var būt noderīga?
CLA jeb konjugētā linolskābe cilvēkam ik dienu nepieciešams uzņemt līdz 3,4 gramus CLA (3 400 mg).
Liela daļa cilvēku atzīst, ka CLA uztura bagātinātājus vislabāk uzņemt pirms vai kopā ar ēdienreizi. Blakusparādības ir ļoti retas, taču reizēm novēro nelabumu vai gremošanas traucējumus. Tās gan ir iespējams samazināt, uztura bagātinātāju lietojot kopā ar olbaltumvielām, piemēram, pienu ar zemu tauku saturu. Cilvēki, kuri ziņo par blakusparādībām, visbiežāk atzīst, ka tās parasti izzūd pēc aptuveni divām nedēļām. Līdz šim CLA saistība ar veselības riskiem vai nopietnām blakusparādībām nav konstatēta.