Vitamīni ir vielas, bez kā mūsu ķermenis nespētu pilnvērtīgi funkcionēt. Tos spējam uzņemt gan ar pārtiku, gan dažādiem uztura bagātinātājiem, taču organisms pats vitamīnus saražot nespēj. Tāpat kā jebkurā citā nozarē, arī medicīnas joma ir pilna ar vēl neizkliedētiem mītiem. Dažādi viedokļi par uztura bagātinātājiem un vitamīniem ir dzirdēti apkārt allaž. Cilvēki izsakās dažādi – ka tie nepalīdz, izraisa alerģijas un sabojā veselību, taču reti kurš ir pārliecinājies par šo mītu patiesumu.
Šajā rakstā kliedēsim piecus mītus par vitamīniem un uztura bagātinātājiem, kā arī pastāstīsim par pieciem veselībai nepieciešamiem produktiem, ko vari iegādāties FitFactory internetveikalā!
Mīts nr. 1. – Vairāku uztura bagātinātāju lietošana vienlaicīgi var kompensēt nepareizu uzturu un novērst dažādas slimības
Uztura bagātinātāju lietošana neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu, un nepadara to veselīgāku, tāpēc jāsaka, ka šis mīts nav patiesība. Tiesa gan, ka dažādi uztura bagātinātāji var palīdzēt novērst slimības, kas rodas galvenokārt dēļ vitamīnu trūkuma, piemēram, dzelzs lietošana palīdz novērst anēmiju, taču hroniskas slimības uztura bagātinātāji gan novērst nespēj.
Mīts nr. 2. – Lietojot vitamīnus un uztura bagātinātājus, nevar pārdozēt
Lietojot vitamīnus ir iespējams pārdozēt tādos gadījumos, ja uzņem vitamīniem un minerālvielām bagātu pārtiku un tajā pašā laikā lieto arī dažādus uztura bagātinātājus vēl papildu tam. Taču pārlieku ilga vitamīnu lietošana (ja to nav noteicis ārsts) var izraisīt dažādas problēmas. Pārāk daudz A vitamīna organismā var ietekmēt aknu veselību, savukārt pārmērīgs B6 vitamīna daudzums var izraisīt nervu bojājumus.
Uztura bagātinātājus nebūtu ieteicams lietot bez iemesla, tāpēc, lai nerastos situācijas, kad esi pārdozējis vitamīnus, iepriekš būtu nepieciešams nodot analīzes un noskaidrot, kādi vitamīni organismā trūkst un kādi organismā ir pilnībā pietiekamā līmenī.
Mīts nr. 3. – Uztura bagātinātāji neuzlabo veselības stāvokli
Patiesībā uztura bagātinātāji var būt noderīgi dažādām cilvēku grupām, kurām ir grūti uzņemt vitamīnus organismā dabiskā veidā. Uztura bagātinātāji tiešām noder veselības stāvokļa uzlabošanā, piemēram, cilvēkiem, kam ir alerģija pret pienu, var būt noderīga papildu kalcija vai D vitamīna uzņemšana tablešu veidā, savukārt, piemēram, vegāniem būtu nozīmīgi lietot B12 vitamīnu, kas palīdzēs pilnvērtīgai organisma funkcionēšanai.
Mīts nr. 4. – Uztura bagātinātāji mijiedarbojas ar citiem medikamentiem un rada ļaunu ietekmi uz cilvēka organismu
Daži uztura bagātinātāji patiešām var mijiedarboties ar recepšu un bezrecepšu medikamentiem. Neatkarīgi no tā, kādas zāles tiek lietotas, pirms jebkura produkta lietošanas ir nepieciešams konsultēties ar ārstu par uztura bagātinātāju nepieciešamību, jo tikai šādi vari novērst dažādu blakus parādību un problēmu cēloņus.
Mīts nr. 5. – Vitamīni un uztura bagātinātāji jālieto tukšā dūšā
Vitamīnus nav nepieciešams lietot tikai tukšā dūšā. Daudzi vitamīni šķīst ūdenī, kas nozīmē to, ka tie organismā izšķīdīs ātrā laika posmā, neatkarīgi, vai esi paēdis, vai nē. Tautā esam ieraduši vitamīnus un zāles lietot pēc ēšanas, un tā ir izveidojusies kā tradīcija, iespējams, tādēļ, ka ir pāris vitamīni, kas šķīst tikai taukos. Šie vitamīni ir A, D, E un K, kurus var absorbēt tikai ar taukiem. Tātad, ja lieto produktus, kuri satur taukos šķīstošos vitamīnus, vislabāk tos lietot kopā ar ēdienu, kas satur arī taukus.
Šos un daudzus citus vitamīnus gan sievietēm, gan vīriešiem vari iegādāties FitFactory interneta veikalā!
Atceries – pirms notici kādam apkārt klīstošam viedoklim, sevišķi par ar veselību saistītiem jautājumiem, vispirms pārbaudi to patiesumu pajautājot, piemēram, sertificētam ārstam vai farmaceitam.
Rūpēsimies par savu veselību un nelietosim uztura bagātinātājus bez ārsta atļaujas vai ieteikuma!