Diemžēl mūsdienu straujajā dzīves ritmā labs miegs ir nonācis prioritāšu saraksta apakšgala, atpaliekot darbam, izklaidēm un ģimenes dzīvei. Taču miegs, tāpat kā ēdiens un ūdens, ir ārkārtīgi svarīgs mūsu fiziskajai un garīgajai veselībai. Regulārs miega trūkums palielina veselības traucējumu riskus, piemēram, tādu slimību rašanos kā diabēts, sirds un asinsvadu slimības, aptaukošanās vai depresija. Šajā rakstā uzzini 5 ieteikumus veselīgam miegam!
1. Regularitāte un grafiks — laba miega pamats
Miegs ir svarīgs jebkurā vecumā. Pieaugušajiem naktī ir nepieciešamas 7 līdz 9 stundas miega. Ļoti svarīgi ir izveidot gulētiešanas režīmu. Katru dienu ej gulēt un celies vienā un tajā pašā laikā, lai Tavs ķermenis pierod pie grafika. Tāpat arī nedēļas nogalēs vai ceļojuma laikā. Ja vari, izvairies no gulētiešanas pēcpusdienā, jo pēc tam būs ļoti lielas grūtības atgriezties pie grafika un aizmigt naktī, tā kā ķermenis jau būs gana atpūties.
2. Iekārto miegam piemērotu vidi
Lai uzlabotu miega kvalitāti, izvairies no pārmērīgas gaismas un elektronikas pirms gulētiešanas. Tavs ķermenis ir dabiski pieradis gulēt tumsā, tādēļ, piemēram, televizora radītais spilgtums un troksnis ir liels traucēklis. Respektīvi, viens no galvenajiem prinicpiem ir atbrīvot miega vidi no dažādām tehnoloģijām, tostarp, telefona.
Papildus tam – vēsā telpā miegs mēdz būt labāks nekā karstā telpā. Tāpat arī silta vanna pirms gulētiešanas var būt labs veids, kā atslābināties un ātrāk aizmigt.
3. Nodali miegu un citas darbības
Vai arī Tev patīk ērti iekārtoties zem segas un skatīties filmas vai varbūt pat brokastot gultā? Diemžēl šādas darbības var negatīvi ietekmēt Tava miega kvalitāti. Svarīgi apzināties, ka guļamistaba ir paredzēta tikai un vienīgi ķermeņa atpūtai.
Veicot citas aktivitātes un izklaides šajā telpā, Tavas smadzenes veido asociāciju ar šo darbību un guļamistabu. Taču Tavs mērķis ir tieši pretējs — tikko ieejot guļamistabā, likt savām smadzenēm noprast, ka ir pienācis laiks gulēt.
Centies ievērot ierastās laba miega prakses – nedodies gultā, pirms nejūties miegains, kā arī pirms gulētiešanas pievērsies nomierinošām aktivitātēm, piemēram, lasīšanai vai meditācijai.
4. Izvairies no stimulantiem uz nakti
Būtiski ietekmēt Tava miega kvalitāti var ikdienas paradumi — ēdiens un dzēriens, medikamenti, kā arī ikdienas grafiks.
Piemēram, daudzi cilvēki neapzinās kofeīna ietekmi uz kvalitatīvu miegu. Kofeīns cilvēka organismā saglabājas no trim līdz pat septiņām stundām. Pat ja Tu to dzer tikai dienas laikā, šis stimulējošais līdzeklis var izrādīties iemesls, kas neļauj naktī aizmigt.
Tāpat ieteicams izvairieties arī no vakariņām vismaz trīs stundas pirms gulētiešanas, lai Tavs organisms varētu paspēt pārstrādāt ēdienu, neatstājot šo ‘’darbiņu’’ uz gulētiešanas laiku.
Pirms miega izvairies arī no alkohola un tabakas. Alkohols vēlu vakarā var būt iemesls saraustītam miegam, īpaši nakts otrajā pusē. Savukārt nikotīns ir stimulējoša viela, kas apgrūtina iemigšanu un negatīvi ietekmē dziļā miega fāzes.
5. Miega un antistresa produkti — palīgs kvalitatīvam miegam
Ja mēdz regulāri saskarties un cīnīties ar bezmiega problēmu, vari izmantot palīglīdzekļus! Galu galā – labs miegs ir svarīgāks par visu citu. FitFactory klāstā atrodami dažādi produkti, kas rūpējās par labu miegu un stresa samazināšanu:
- GLICĪNS ir īpaša aminoskābe, kas ķermenī darbojas kā neiromediators smadzenēs, nodrošinot miera funkcijas.
- L-TRIPTOFĀNS veicina veselīgu miega režīmu, palīdz regulēt ķermeņa diennakts ritmu, novērš aizkaitināmību un dusmu uzplūdus, tam piemīt nomierinoša iedarbība, kā arī tas uzlabo noskaņojumu, kontrolē apetīti un svaru.
- MAGNIJS + CINKS + B6 – cilvēka organismam vitāli svarīgas minerālvielas B6 vitamīns, magnijs un cinks, kas piedalās dažādos veselības uzlabošanas procesos.
- MELATONĪNS uzlabo miega higiēnu un palīdz ātrāk iemigt.