Pavasaris ir viens no mānīgākajiem gadalaikiem, tāpēc, lai ikdienā justos labi un stiprinātu organismu, ir svarīgi uzņemt visas būtiskākās minerālvielas un vitamīnus. Tas nozīmē, ka liela uzmanība jāpievērš sabalansētam un pilnvērtīgam uzturam. Taču mūsdienu steidzīgajā ritmā ne vienmēr spējam un protam pilnvērtīgi izplānot savu ēdienkarti. Kuras minerālvielas un vitamīni pavasarī visvairāk pietrūkst un kā tos uzņemt? Noskaidro to šajā rakstā!
1. Magnijs pret stresu un nogurumu
Magnijs ir minerālviela, kas organismam nepieciešama visa gada garumā. Taču tā kā magnijs organisma izvadās salīdzinoši ātri, var rasties nepieciešamība to uzņemt papildus ar magnija uztura bagātinātājiem – jo sevišķi tad, ja ikdienā saskaries ar īpaši lielu fizisko un garīgo slodzi. Ikdienā magnijs visvairāk noder cīņai ar muskuļu krampjiem vai saspringumu, kā arī stresu un nogurumu. No pārtikā lietojamajiem produktiem magniju lielākajās devās var sastapt zaļajos dārzeņos (jo sevišķi spinātos), riekstos, sēklās un citos pilngraudu produktos.
2. Dzelzs cīņai ar nespēku
Dzelzs deficīts Latvijas platuma grādos ir ļoti bieži sastopams. Ar to jo sevišķi bieži sastopas veģetārieši, vegāni vai cilvēki, kas ikdienā nerūpējas par sabalansētu, mikroelementiem bagātu uzturu. Dzelzs sastopams tādos pārtikas produktos kā gaļa, zivis, mazliet mazākās devās arī graudaugos, pākšaugos, augļos un dārzeņos.
Dzelzs nozīme organismā ir būtiska – tas piedalās skābekļa transportēšanā, hemoglobīna veidošanā, DNS sintēzē un citos procesos. Viens no biežākajiem dzelzs deficīta simptomiem ir nogurums, regulāra žāvāšanās, bālums vai nespēks. Lai atjaunotu enerģijas rezerves, var lietot kompleksos vitamīnus vai arī uzņemt dzelzi atsevišķi. Dzelzs ieteicamais daudzums dienā ir 14mg.
Atceries – lai noteiktu dzelzs deficītu, vispareizāk būtu veikt asins analīzes, kas uzrādīs precīzu hemoglobīna un feritīna līmeni.
3. D vitamīns – svarīgs arī pavasarī un vasarā
Lai gan varētu šķist, ka līdz ar pirmajiem saules stariem un garajām, gaišajām dienām D vitamīnu uzņemšana vairs nav nepieciešama, šāds uzskats ir maldīgs. Patiesībā D vitamīns ir nozīmīgs ne tikai ziemas mēnešos, bet visu gadu. Turklāt lielākajai daļai cilvēku Latvijā D vitamīna līmenis ir nepietiekamā daudzumā pat vasarā. Arī šajā gadījumā vispareizāk būtu noteikt D vitamīna daudzumu ar asins analīzēm, lai noteiktu sev piemēroto D vitamīna devu.
4. Cinks imunitātes stiprināšanai
Cinks ir būtiska minerālviela, lai veicinātu augšanu, attīstību un imunitātes funkcijas nodrošināšanu. Būtībā, tas ietekmē visu cilvēka orgānu darbību, kā arī stimulē imunitāti, tostarp, aizsargā pret saaukstēšanos. Cinka deficīts visbiežāk var rasties hronisku vai imūnās sistēmas saslimšanu gadījumā, tāpat tā daudzumu organismā ietekmē alkohola lietošana un vecums. Lai paaugstinātu cinka rezerves organismā, lieto tādus produktus kā sarkano gaļu, jūras produktus, zirņus un pupas vai papildini ēdienkarti ar cinka uztura bagātinātājiem.
5. Selēns – pazīstams antioksidants
Selēns ir svarīgs mikroelements cilvēka organismā, kas darbojas kā antioksidants un pasargā organismu no brīvajiem radikāļiem. Tas ir sevišķi būtisks vairogdziedzera regulācijai un pretiekaisuma procesu veicināšanā. Selēna ieteicamā deva pieaugušam cilvēkam ir 55mg diennaktī. To iespējams uzņemt ar tādiem pārtikas produktiem kā jūras produkti, gaļa, graudaugi, piena produkti un rieksti. Ja izvēlies selēna uztura bagātinātājus, neaizmirsti, ka tos ieteicams lietot pēc ēšanas!
Meklējot minerālvielu uztura bagātinātājus vai multivitamīnu kompleksus, ielūkojies FitFactory produktu klāstā – šeit pieejami gan cinka, dzelzs, hroma, magnija, kalcija, kālija uztura bagātinātāji, gan multivitamīnu kompleksi organisma stiprināšanai.
Atceries – lielāko daļu minerālvielu un vitamīnu ikdienā nepieciešams uzņemt ar pārtiku, tāpēc primāri rūpējies par veselīgu, sabalansētu uzturu. Pirms uztura bagātinātāju lietošanas, konsultējies ar savu ārstu vai farmaceitu.