Līdz šodienai par kolagēnu visdrīzāk jau būs dzirdējuši ļoti daudzi. Kolagēns ir dabisks proteīns, ko organisms ražo pats, jo tas ir svarīgs mūsu ādas, matu, nagu, kaulu, muskuļu, cīpslu, saišu un pat gremošanas sistēmas veselības uzturēšanā. Viena no svarīgākajām tā funkcijām ir veidot tādu kā līmi, kas mūsu ķermeni stiprina, palīdz kustēties un staipīties, ieeļļo un satur mūs kopā. Kāpēc par to tik daudz mūsdienās runā? Jo novecojot vai vēl jo vairāk – ilgstoši piekopjot neveselīgu dzīvesveidu, mūsu organisma iespējas pašam saražot kolagēnu pakāpeniski samazinās, un sākam izjust sekas, piemēram, locītavas kļūst jutīgākas, uzrodas kaulu problēmas, āda zaudē savu elastību, parādās ievērojams pulciņš grumbu. Tad palīgā var nākt dažādi kolagēna uztura bagātinātāji, kas var papildināt tā rezerves organismā. Par kolagēnu ir daudz pozitīvu atsauksmju, bet tos mēdz arī apstrīdēt un piedēvēt dažādus mītus. Šajā rakstā mēģināsim apgāzt dažus no šiem mītiem.
Mīts nr. 1. Lietojot papildu kolagēnu, ātri pazūd grumbas
Tā nebūt nav! Grumbas un citas ar novecošanu saistītas ādas izmaiņas nevar pilnībā pazudināt. Lietojot veselīgu uzturu, kas ir pamatnoteikums veiksmīgai kolagēna ražošanai organismā, kā arī, papildus lietojot kolagēna uztura bagātinātājus, var uzlabot ādas elastību un paildzināt laiku, kad āda vēl ir pietiekami tvirta, tomēr kolagēns nav brīnumlīdzeklis, kas pavisam apturēs dabiskas novecošanas pazīmes. Vienmēr atceries, ka ir svarīgi rūpēties kompleksi – ievērot ādas kopšanas rutīnu, būt fiziski aktīvam, nepakļaut sevi nevajadzīgam stresam, kā arī ēst veselīgu pārtiku.
Mīts nr. 2. Kolagēns ir domāta tikai smukumam
Lai gan kolagēns tiešām palīdz uzturēt ādu ilgāk jauneklīgu, tas neapstājas pie tā vien. Kolagēns ir nepieciešams arī locītavu funkciju nodrošināšanai, kaulu blīvuma un muskuļu masas uzturēšanai, un par kolagēnu noteikti jādomā aktīva dzīvesveida cienītājiem un sportistiem. Ja tas ir zemā līmenī, saites un cīpslas var kļūt stīvākas, pakļaujot locītavas traumām pie augstas fiziskas slodzes. Par kolagēnu sevišķi jādomā arī tiem, kuri regulāri veic spēka treniņus, jo tas piedalās muskuļu masas veidošanā.
Mīts nr. 3. Kolagēns domāts svara nomešanai
Kolagēns nav superlīdzeklis, kas viens pats palīdzēs notievēt. Tas var noderēt tādā aspektā, ka palīdz uzturēt veselīgus saistaudus, locītavas un ādu, un tā kā jūties vesels, vari arī regulāri nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, un kopā ar veselīgu uzturu un kvalitatīvu miegu, tas var rezultēties svara nomešanā. Kolagēns palīdz uzturēt labu veselību un kopējo pašsajūtu, tas gan ir taisnība!
Mīts nr. 4. Kolagēna lietošana kaitē veselībai
Ja lieto kolagēnu, kas izgatavots no augstas kvalitātes produktiem, tas nekaitē Tavai veselībai. Kolagēns ir dabisks proteīns, kas atrodams mūsu ķermenī, kā arī dažādos pārtikas produktos, piemēram, zivīs, riekstos, pākšaugos, gaļā, olās un citos garšīgos produktos, no kuriem arī tiek veidoti uztura bagātinātāji. Lai būtu pārliecība, ka kolagēns ir drošs tieši Tev, iesakām ievērot ieteicamās devas un konsultēties ar savu ārstu, it sevišķi, ja ir kādas veselības problēmas.
Mīts nr. 5. Kolagēns iedarbojas acumirklī
Lietojot papildu kolagēnu, cilvēki vēlas ātrus rezultātus, bet ar kolagēnu saistās vārds – pacietība. Lai gan ir cilvēki, kuri diezgan ātri jūt uzlabojumus, parasti paiet nedēļas vai pat vairāki mēneši pēc kolagēna regulāras lietošanas, kad sāk parādās pirmie rezultāti. It sevišķi ātrus uzlabojumus gaida cilvēki, kuriem sākušās locītavu problēmas, bet kolagēns nav tūlītējas zāles šādām problēmām, bet gan uzlabo un atvieglo sāpes pakāpeniski. Kolagēns jālieto norādītajās devās un periodā, tad rezultāts būs efektīvāks un ilgstošāks.
Kolagēns ir kļuvis populārs, un līdz ar popularitāti, veidojas arī dažādi mīti par to. Nevar noliegt, ka kolagēns ir mums visiem ļoti vērtīga olbaltumviela, kas mūsu organismam sevišķi patīk. Ja ir vēlme to lietot papildus uztura bagātinātāju veidā vai arī uzlabot savu ikdienu tā, lai tas pats organismā saražotos efektīvāk, ir vērts izzināt kolagēna īpašības, parunāt ar speciālistiem un pat izlasīt dažus zinātniskus pētījumus par to. Tas var palīdzēt lauzt mītus un pieņemt sev piemērotākos lēmumus par savu veselību!