Borrelia burgdorferi ir baktēriju suga, kas izraisa Laima slimību (Lyme borreliosis), kas ir visbiežāk sastopamā ērču pārnēsātā slimība cilvēkiem Ziemeļamerikā un Eiropā. Šī baktērija ir spirālveida (spirillum), un tā pieder pie spirohetu grupas. Tā ir gramnegatīva baktērija, kas ir ļoti mobila, pateicoties tās flagellām, kas atrodas starp šūnapvalku un ārējo membrānu. Šī unikālā struktūra palīdz tai pārvietoties cauri viskozajiem šķidrumiem un audu struktūrām saimnieka organismā. Borrelia burgdorferi dzīves cikls ir cieši saistīts ar ērcēm un to saimniekiem, piemēram, grauzējiem, putniem un lielākiem zīdītājiem, piemēram, briežiem. Ērces inficējas, barojoties ar inficētu dzīvnieku asinīm, un pēc tam pārnēsā baktēriju uz cilvēkiem vai citiem dzīvniekiem, kad tās barojas nākamajā dzīves cikla posmā. Š
Latvijā, tāpat kā daudzviet citur pasaulē, Laima slimība ir izplatīta, un ir svarīgi zināt, kā atpazīt tās simptomus, veikt profilaksi un meklēt ārstēšanu.
Simptomi
Laima slimības simptomi var būt ļoti dažādi un parādīties dažādos slimības posmos:
Pirmā stadija (3-30 dienas pēc ērces kodiena):
- Eritēma migrans (izplatošs, gredzenveidīgs izsitums ap ērces koduma vietu).
- Gripai līdzīgi simptomi: drudzis, drebuļi, nogurums, galvassāpes, muskuļu un locītavu sāpes.
Otrā stadija (daži mēneši pēc koduma):
- Smagas galvassāpes un kakla stīvums.
- Papildus izsitumi citās ķermeņa daļās.
- Artrīts ar stiprām locītavu sāpēm un pietūkumu, īpaši ceļos.
- Sirds ritma traucējumi (Laima kardīts).
- Nervu sistēmas problēmas (sejas nervu paralīze, meningīts, nejutīgums vai tirpšana rokās un kājās).
Trešā stadija (vairāki mēneši līdz gads pēc koduma):
- Hronisks artrīts, īpaši ceļos.
- Hronisks nogurums.
- Neiroloģiskas problēmas (atmiņas zudums, garastāvokļa svārstības, miega traucējumi).
Profilakse
Lai izvairītos no Laima slimības, ir svarīgi veikt profilaktiskus pasākumus, īpaši, ja uzturaties vietās, kur ir daudz ērču:
- Apģērbs: Velciet gaišu, garu apģērbu, kas palīdzēs ātri pamanīt ērces. Bikšu galus ielieciet zeķēs vai uzvelciet garos zābakus.
- Repelenti: Lietojiet ērču atbaidīšanas līdzekļus, kas satur DEET vai permethrīnu.
- Pašpārbaude: Pēc uzturēšanās mežā vai zālājā pārbaudiet sevi un mājdzīvniekus, vai nav ērču. Pievērsiet īpašu uzmanību galvas ādai, padusēm, cirkšņiem un ceļgalu locītavām.
- Apkārtējās vides kopšana: Saglabājiet tīru mājas teritoriju, nopļaujot zāli, kas varētu piesaistīt ērces.
Simptomu atvieglošana
Simptomu mazināšanai ārsti mēdz ieteikt uztura bagātinātājus un dabīgos augus.:
- Kaķa nags: kaķa nags ir spēcīga formula imunitātes nostiprināšanai pret vīrusiem un arī pēc antibiotiku kursa.
- Olīvu lapu ekstrakts: Olīvu lapu ekstrakts palīdz saglabāt normālu asinsspiedienu, uztur veselīgu sirds funkciju, aizsargā pret brīvo radikāļu negatīvo ietekmi, palīdz saglabāt pareizu cukura un holesterīna līmeni.
- Klinšrozes tēja: palīdz stiprināt imunitāti
- Asinszāles sakne: asinsrites sistēmas uzlabošanai un ar asinsriti saistītu slimību, piem., anēmijas ārstēšanai, spēcīgas antiseptiskas un pretiekaisuma īpašības, dažādu mutes dobuma gļotādas iekaisumu ārstēšanai, depresijas ārstēšanai, stiprām galvassāpēm, un krampjiem, organisma šūnu atjaunošanai, menstruāciju traucējumiem.
- Tīruma Kosa: Tajās ir kalcijs (līdz 10%), kālijs, akonītskābe (ekvisetskābe), askorbīnskābe (0,15%), karotīns (5 mg %), sveķi, miecvielas, skābeņskābe, ābolskābe, rūgtvielas u. c. Tautas medicīnā kosas lieto iekšējās asiņošanas apturēšanai, locītavu reimatisma, astmas, artēriju sklerozes, plaušu un kaulu tuberkulozes, urīnpūšļa un nieru iekaisuma ārstēšanā u.c.
- Lauru lapas: to novārījumu lieto pret vēdera uzpūšanos, kā urīndzenošu līdzekli urīnceļu infekcijas gadījumos, tas atvieglo sāpes muskuļos, attīra elpceļus, stiprina imunitāti. Lauru lapas satur ēteriskās eļļas, miecvielas, dzelzi un magniju.
- Koenzīms Q10: Koenzīms Q10 jeb CoQ-10 ir dabisks uztura bagātinātājs un antioksidants, kas uzlabo organisma, īpaši, sirds muskuļa šūnu darbību.
- Manjistha: (Rubia cordifolia) palīdz ārstēt un atvieglot dzelti, aknu infekcijas, ādas slimības, tostarp pūtītes, ekzēmu, psoriāzi un vitiligo, gremošanas traucējumus, aizcietējumus, caureju , drudzi, alerģiju, astmu , asins infekcijas un reimatoīdo artrītu.
- Magnijs: Magnijs cilvēka organismā pilda virkni dažādu nozīmīgu funkciju. Tas labvēlīgi ietekmē kaulu augšanu, normalizē sirdsdarbības ātrumu, pazemina asinsspiedienu, regulē cukura līmeni asinīs, novērš muskuļu krampjus, samazina locītavu sāpes.
Ārstēšana
Ja jums ir aizdomas, ka esat inficējies ar Laima slimību, nekavējoties konsultējieties ar ārstu. Agrīna diagnostika un ārstēšana ir izšķiroša, lai izvairītos no nopietnām komplikācijām.
- Antibiotikas: Laima slimība parasti tiek ārstēta ar antibiotikām. Agrīnā stadijā parasti tiek izrakstīts doksiciklīns, amoksicilīns vai cefuroksīms. Vēlīnās stadijās vai smagākos gadījumos var būt nepieciešama intravenoza terapija ar ceftriaksonu vai citiem līdzekļiem.
- Simptomu ārstēšana: Dažkārt nepieciešami papildu līdzekļi sāpju mazināšanai, pretiekaisuma līdzekļi vai citi medikamenti, lai ārstētu specifiskus simptomus, piemēram, artrītu vai nervu sistēmas traucējumus.
- Pēcārstēšanas sindroms: Daži pacienti pēc antibiotiku kursa joprojām izjūt nogurumu, sāpes vai kognitīvus traucējumus. Šis stāvoklis, kas pazīstams kā Laima slimības pēcārstēšanas sindroms, ir sarežģīts un dažreiz prasa ilgstošu ārstēšanu.
Secinājums
Laima slimība ir nopietna, bet ar atbilstošām zināšanām un rīcību tā ir novēršama un ārstējama. Esiet uzmanīgi dabā, ziniet simptomus un nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību, ja jums ir aizdomas par inficēšanos. Profilakse un agrīna diagnostika ir galvenā atslēga cīņā pret šo slimību. Par ārstēšanu konsultējieties ar savu ārstu, jo katram cilvēkam slimības gaita un smaguma pakāpe mēdz atšķirties.